Już w latach 20. XX wieku amerykański badacz Coleman Griffith przekonywał, że każdy trener powinien posiadać kompetencje psychologiczne. W polskim sporcie prawdziwe zainteresowanie wsparciem psychologicznym zawodników pojawiło się w XXI wieku. Psycholog lub trener psychologiczny stał się równoprawnym członkiem kadry profesjonalnych zespołów – podobnie jak dzieje się to w zawodowych klubach europejskich i amerykańskich.
Studia z zakresu psychologii sportu wyposażą przyszłych studentów w wiedzę na temat psychicznych aspektów motywacji, wytrwałości, koncentracji czy opanowania, a także w umiejętności pozwalające z tymi obszarami pracować. Tego rodzaju kompetencje stają się nie tylko użyteczne w świecie sportu, ale także we wspieraniu zespołów funkcjonujących w organizacjach biznesowych i publicznych czy też w edukacji.
Absolwent studiów z Psychologii sportu będzie potrafił skutecznie motywować swoich podopiecznych, pomagać im w radzeniu sobie z trudnościami emocjonalnymi oraz wytrwale dążyć do postawionych przed sobą celów.