Czas trwania: 2 semestry, 160 godzin dydaktycznych, zjazdy weekendowe (sobota-niedziela)
Całkowita opłata: 3.900 PLN (czesne dla funkcjonariuszy służb mundurowych), 4.400 PLN (dla pozostałych osób nie będących funkcjonariuszami służb mundurowych)
Znajomość prawa karnego i prawa wykroczeń stanowi nieodłączny element pracy służb mundurowych, zwłaszcza oddelegowanych do strzeżenia bezpieczeństwa wewnętrznego oraz porządku publicznego. To właśnie funkcjonariusze stanowią pierwsze, bezpośrednie ogniwo łańcucha wymiaru sprawiedliwości, z którym na co dzień spotykają się obywatele. Dlatego tak istotne jest dysponowanie przez nich aktualną wiedzą na temat stanu prawnego w zakresie spraw będących przedmiotem ich zainteresowania.
Dzięki studiom podyplomowym na kierunku „Prawo karne i prawo wykroczeń w pracy służb mundurowych” słuchacze poznają mechanizmy funkcjonowania instytucji wymiaru sprawiedliwości, nabędą umiejętności w zakresie posługiwania się kodeksem postępowania karnego oraz kodeksem wykroczeń, a także poznają rolę funkcjonariusza jako oskarżyciela publicznego. Ponadto studenci zostaną wprowadzeni w obszar prawa ochrony środowiska, nauczą się metod zabezpieczania miejsca przestępstw, będą świadomi postępowania z nieletnimi, jak również wytycznych dotyczących prawnych aspektów kontrolowania ruchu drogowego.
Studia adresowane są do absolwentów studiów wyższych co najmniej na poziomie licencjackim, wykonujących zadania w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego, a także osób zainteresowanych tą tematyką, chcących pogłębić swoją wiedzę w zakresie prawa karnego i prawa wykroczeń
1. Wizerunek i komunikacja w pracy Policjanta, Strażnika Miejskiego/Gminnego oraz funkcjonariuszy innych służb.
2. Kodeks karny – podstawowe instytucje (w ujęciu ogólnym i szczegółowym).
3. Kodeks postępowania karnego.
4. Wykroczenia.
5. Policjant, Strażnik Miejski/Gminny jako oskarżyciel publiczny.
6. Prawo ochrony środowiska.
7. Odpowiedzialność nieletnich w świetle prawa karnego.
8. Zabezpieczenie miejsca przestępstwa, katastrofy lub innego zdarzenia.
9. Kontrola ruchu drogowego.