Kultura i sztuka Azji stanowi jeden z filarów naukowych i artystycznych eksploracji wykładowców WSUS. Poza prowadzeniem studiów pierwszego stopnia poświęconych kulturze oraz językowi Japonii – jako Uczelnia angażujemy się we współpracę z ośrodkami edukacyjno-kulturowymi w Japonii oraz innych krajach azjatyckich. Na szczególną uwagę zasługują kontakty Wydziału Artystycznego z przedstawicielami sztuki japońskiej. Dzięki tym relacjom studenci WSUS mieli możliwość zaprezentowania swoich prac w tym kraju. Mowa o Tomaszu Wojciechowskim, którego dzieła stały się częścią wystawy poświęconej trzęsieniu ziemi w Kumamoto w 2016 roku (Kumamoto Print Gallery). Drugą osobą z grona studentów mających sposobność pokazania swoich prac w Japonii była Joanna Majorczyk, której prace olejne znalazły się w NIKA Gallery w Osace oraz Kit House Gallery na wystawie poświęconej trzęsieniu ziemi w Katmandu w 2015 roku. Pani Joanna zaprezentowała swoje dzieła także w Tajpej na Tajwanie.
Współpraca z dwoma japońskimi podmiotami, która stała się podstawą do wymiany edukacyjnej, intelektualnej i kulturalnej, a w jej efekcie z autorskimi wykładami gościli w Szkole profesorowie:
– Tomio Matsuda – Prezes grupy A21 z Osaki (wykład odbył się w lipcu 2019 r.),
– Yasuyuki Saegusa – profesor SOJO University Kumamoto (wykład odbył się w październiku 2019 r.).
W efekcie tych wizyt podpisane zostały umowy z podmiotami, których reprezentantami są wymienieni wykładowcy. Dodatkowo, na przełomie 2019/2020 roku na Wydziale Artystycznym gościć będą kolejni zagraniczni wykładowcy, a ich wizyty skutkować będą podpisaniem stosownych umów międzynarodowych. Planowane są spotkania m.in. z prof. Davidem Aleksidze (Gruzja – Akademia Sztuk Pięknych w Tbilisi), prof. Ulryką Eller-Ruter (Niemcy – Alanus University of Arts and Social Science w Bonn), prof. Krasimirą Drumevą (Bułgaria), prof. Ya-Lun Tao (Tajwan – National Tsinghua University School of Art), prof. Zhenqing Gu (Chiny).
Z przedstawicielami świata sztuki Azji oraz innych kontynentów spotykamy się także na organizowanych przez prof. dr hab. Andrzeja Tomczaka, Międzynarodowych Spotkaniach Artystów w Marianowie. To okazja do wymiany doświadczeń, inspiracji, podzielenia się własnymi impresjami i poszukiwaniami artystycznymi.
W latach 2016-2019 wykładowcy wykazywali aktywność w realizacji wielu projektów o charakterze międzynarodowym:
2016:
2017:
2018:
2019:
Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych to jedna z najstarszych niepublicznych uczelni w Wielkopolsce, która dzięki wysoko wykwalifikowanej kadrze od prawie ćwierć wieku kształci specjalistów w swoich obszarach. Nasi absolwenci to redaktorzy lokalnych i ogólnopolskich mediów, adwokaci, prokuratorzy i sędziowie, artyści, architekci, projektanci, właściciele galerii i znawcy sztuki. Uczelnia mieści się w samym sercu Poznania, w nowoczesnym gmachu Międzynarodowych Targów Poznańskich, naprzeciwko Dworca PKP i Galerii Avenida. Wnętrza Uczelni ozdabiają liczne dzieła sztuki, autorstwa studentów i pedagogów Wydziału Artystycznego. WSUS to marka o ugruntowanej, niezmiennej pozycji, ceniona przez studentów oraz pracodawców.