Aktualności biblioteczne

Prasa on-line

Wszystkich zainteresowanych zbiorami prasy z kolekcji polskich instytucji kultury i nauki zapraszamy do nowego serwisu tematycznego FBC Czasopisma, dostępnego pod adresem http://czasopisma.fbc.net.pl/.

Zbiory on-line

Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku udostępnia swoje zbiory czytelnicze. Darmowe książki można ściągnąć lub przeglądać online za darmo już teraz za pośrednictwem internetowego archiwum.

W darmowej kolekcji znajdują się między innymi prace na Kandinsky'ego, dogłębne analizy ruchów artystycznych, takich jak futuryzm czy niemiecki ekspresjonizm, a także liczne monografie, na przykład Picasso.

Wystawa

Do końca września 2016 w Bibliotece WSUS można obejrzeć wystawę fotografii pod hasłem Architektura Wielkopolski. Zdjęcia przedstawiają zarówno detale architektoniczne jak i szerszą perspektywę. Bardzo często liczy się pomysł fotografa i jego artystyczne spojrzenie na prezentowany temat. Zapraszamy.

Czytelnia on-line

Zachęcamy do korzystania z czytelni on-line IBUK Libra. Serwis IBUK Libra, należący do Wydawnictwa Naukowego PWN i udostępnia publikacje w wersji elektronicznej. Księgozbiór wirtualnej czytelni liczy kilkanaście tysięcy publikacji specjalistycznych, naukowych, popularnonaukowych oraz beletrystycznych, wydanych przez najważniejsze, renomowane polskie oficyny. Dzięki zaawansowanej technologii i dostępowi online czytelnicy mogą korzystać z serwisu przez całą dobę, z dowolnego miejsca.

Baza danych

Od października 2015 ze wszystkich komputerów na Uczelni możemy korzystać z Systemu Informacji Prawnej Legalis. Baza Legalis jest najobszerniejszą i kompleksową bazą prawa polskiego. Wszystkie typy danych w wersji Legalis on-line aktulizowane są codziennie, Baza zawiera m.in.:

Biblioteka e-booków

Do 23 września 2015 testujemy internetową bibliotekę profesonalnych e-booków NASBI. NASBI to oparta na nowoczesnej technologii platforma edukacyjna dostępna dla studentów, pracowników, przedstawicieli kadry zarządzającej i kadry akademickiej, którzy w ramach instytucji (np. uczelni lub szkoły, przedsiębiorstwa, biblioteki) otrzymali dostęp do e-bookowych zasobów wypożyczalni.

Wystawa
Portret 2013

Portret to obok pejzażu najstarszy gatunek fotograficzny. Wierne odwzorowanie rysów twarzy człowieka - podobnie jak widoku miast czy natury - od wielu setek lat dla malarzy i rysowników nie stanowiło problemu, potrafiono już to robić. Malarstwo było jednak kosztowne i pracochłonne, dlatego na własny obraz stać było nielicznych. Dopiero narodziny fotografii, choć nie od samego początku, pozwoliły szerszym kręgom społecznym cieszyć się wizerunkami swoich najbliższych.

Zbiory Biblioteki Narodowej w sieci

POLONA to nowoczesny portal, który udostępnia w sieci zbiory Biblioteki Narodowej. Jest narzędziem pozwalającym na powszechne otwarcie dla czytelników skarbca i magazynów Biblioteki Narodowej. Pozwala również prezentować zbiory innych instytucji kultury.

3 - 9 marca 2014

Tydzień e‑książki obchodzi się na świecie od 2004 roku. Wówczas opinia publiczna i media były ostrożne wobec e‑booków. Utrudniało to promocję, dlatego postanowiono zorganizować Tydzień E‑książki. Tydzień E‑książki stał się okazją do zapoznania się z e‑bookami dla osób, które do tej pory nie miały ku temu okazji. Dla fanów elektronicznych publikacji to natomiast powód do zarażania innych swoją pasją. :)

Wystawa fotograficzna

World Press Photo jest niezależną organizacją utworzoną w Holandii w 1955 roku w celu wspierania i popularyzowania na skalę światową prac profesjonalnych fotografów prasowych. Z myślą o realizacji swych założeń, „World Press Photo” organizuje dorocznie największy na świecie i najbardziej prestiżowy konkurs fotografii prasowej. Nagrodzone prace, zebrane w formie objazdowej wystawy, są przejmującą fotograficzną dokumentacją naszego świata.

Strony